תירס עם תירס 

הכל תירס  


מתוך אתר כלכליסט
 


אנחנו אוכלים ושותים תירס
. תוצרי ו מרכיבים את המבחר האינסופי, לכאורה, של הסופרמרקטים. הוא נמצא במשקאות מוגזים, בחטיפים וברטבים לסלט, בגלידות, במיונז, ברוטב העגבניות, בשניצל הקפוא וגם במעדני חלב ובאוכל לתינוקות. "אם תקרא את רשימת המרכיבים על התווית של כמעט כל מזון מעובד, תצטרך ממש להתאמץ כדי למצוא משהו חוץ מתירס", אומר ל"מוסף כלכליסט" מייקל פולאן, עיתונאי אמריקאי ומחבר רב־המכר העולמי "דילמת השפע", שעוסק בתעשיית המזון המודרנית. "עמילן מעובד, סירופ גלוקוז, מלטודקסטרין, פרוקטוז, חומרה אסקורבית, לציטין, דקסטרוז, מלטוז, מונוסודיום גלוטמט וסורביטול - כולם ארגונים מחדש של מולקולות תירס. זה התפריט שלנו. אנחנו תירס מהלך", אומר פולאן.


אנחנו סופגים תירס גם באופן עקיף דרך בשר התרנגולות והפרות שאנחנו אוכלים ודרך הביצים והחלב שמגיעים מהם. במחקר הגדול ביותר מסוגו שנעשה באוניברסיטת הוואי, פרופ' הופ ג'ארן וצוותה ערכו בדיקות מולקולריות לכ־500 מנות מזון מהיר ברחבי ארצות הברית כדי לזהות את הרכבן. "מצאנו שארוחה במקדונלד'ס היא למעשה תירס עם תירס ועוד קצת תירס בצד", אומרת ג'ארן ל"מוסף כלכליסט".


"אחת הסיבות שאתה מרגיש פיזית גרוע אחרי ארוחה של מזון מהיר היא משום שהכנסת לגוף שלך בעורמה כמויות גדולות של אותו הדבר", מסבירה ג'ארן. "בארוחה של מקדונלד'ס יש הר של תירס, שמצטרף לתירס שאכלת בבוקר בתור קורנפלקס עם חלב, לתירס שהסתתר ביוגורט ולתירס שאכלת בחטיף הבריאות שלך. אני נדהמת לפעמים לראות הורים שלוקחים את הילדים שלהם לאכול מזון מהיר ואז קונים להם פופקורן גדול בקולנוע, חטיף ושתייה קלה. פלא שכואבת לילד הבטן? זה להאכיל את הילד שלך באותו אופן שבו אנחנו מאכילים פרות ותרנגולות".

פרה אמריקאית אוכלת, בממוצע, עשרה ק"ג גרעיני תירס ביום לאורך כל שנות חייה. זה בדיוק עשרה ק"ג תירס יותר מהתפריט הרגיל שלה בטבע. "עד ממש לאחרונה פרות לא הכירו בכלל את הטעם של התירס", אומר האגרונום אמציה איל. "לאורך כל ההיסטוריה פרות היו אוכלות אך ורק עשב, ואליו גם הותאמה מערכת העיכול שלהן. ברגע שהבנו שהתירס גורם להן להשמין מאוד ולייצר פי שניים יותר חלב, כפינו עליהן תפריט חדש שזר להן לגמרי". התירס הזה מעוכל והופך לחלק מבשרן של הפרות, והוא ממשיך הלאה אל מי שאוכל אותן.

כדי לקרוא את כל הכתבה במלואה  
http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3552039,00.html